Evde Bakım Neden Avantajlıdır?

Evde bakım hizmeti, evde sağlık ve bakım hizmetlerine ihtiyacı olan bireylerin, bu ihtiyaçlarının ev ortamında karşılanmasıdır. Hizmet kalitesine dair en önemli göstergelerden biri ise hizmeti veren kurumun Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olmasıdır.

Evde bakım kapsamında sunulan hizmetler, bakım ve sağlık ihtiyacı olarak iki farklı kola ayrılmıştır. Bakım hizmetleri, günlük yaşam aktiviteleri konusunda desteğe ihtiyaç duyan bireylere sunulan hizmetlerdir. Sağlık hizmetleri ise tedavi planına göre doktor, hemşire veya fizik tedavi uzmanı sunulan tedavi amaçlı hizmetlerdir.

Evde Bakım Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir?

  • Görev veren hemşire veya hasta bakıcı sadece tek bir hasta ile ilgilendiği için, vakit konusunda darlık yaşamadan hastanın tüm ihtiyaçlarını karşılamakta ve yeterli derecede gözlem yapabilmektedir.
  • Özellikle uzun dönemli yatışlarda, hastaların tedavi kurumlarında görülebilen çeşitli enfeksiyonlardan etkilendiği gözlemlenmiştir, evde bakım ile hasta bu enfeksiyonlardan korunmuş olur.
  • Bireye sağlık hizmetinin evde verilmesi hastane ortamındaki psikolojiden olumsuz etkilenmesini engeller, ayrıca aile bireyleri ile bir arada olması, hem hastanın moralini yükseltir hem de hasta yakınlarına kolaylık sağlar.
  • Hastane ortamındaki yemek ile ev ortamındaki yemek farklılık göstereceğinden daha rahat bir beslenme durumu ortaya çıkacaktır.
  • Hastaya ev ortamında bakım sunulması sebebiyle aile fertleri daha rahat vakit geçirip kendi işlerine daha çok vakit ayırma durumları olacaktır.
  • Kronik rahatsızlıkları sebebiyle kendi evlerinde tedavi gören hastalar kendi evlerinde yaşamaları sebebiyle rahatsızlıklardan daha az etkilenecek ve özgürlük hissiyatları daha yüksek olacaktır.

Search

+